E-shop společnosti K-system
Nevíte si rady? Potřebujete poradit? Volejte +420 601 333 063

Stínící technika pro ideální poměr světla a stínu v interiéru

Stínící technika pro ideální poměr světla a stínu v interiéru

Chcete mít v  místnostech vždy dostatek světla, ale zároveň nechcete být sluncem úplně oslnění? Kvalitní stínící technika vám umožní užívat si paprsků slunce tak akorát. Jaký je ideální poměr světla a stínu v domácnosti? Jakou zvolit stínící techniku do oken orientovaných na sever? A jakou do oken na jih? Pořídit si do celého domu klasické žaluzie může být i na škodu. Vhodná stínící technika totiž dokáže se světlem v domě udělat divy

střešní okno velux

Ideální světlo v domácnosti

Ročně nám přírodní světlo domov prosvítí na 4 000 hodin, polovinu z toho, tedy 2 000 hodin,  dokonce svítí přírodní světlo velmi intenzivně. Kromě světla z přímého slunce a oblohy, od které se slunce odráží, proudí k nám domů světlo i díky odrazu od okolních budov. Kolik světla je pro člověka ideální?

Množství světla ovlivňuje naši náladu, výkonnost, soustředění, bojuje proti ospalosti a podobně. Aby člověk mohl normálně fungovat, potřebuje množství světla větší než 1 500 luxů. (Lux je jednotka intenzity osvětlení.) Například množství venkovního světla při zatažené obloze je několik tisíc luxů, při jasném počasí je to až 100 000 luxů.

horizontální vnitřní žaluzie

Stínící technika podle orientace oken

Nevíte, jakou stínící techniku zvolit do oken orientovaných na sever? Do místností orientovaných na tuto světovou stranu přímé sluneční světlo nedopadá. V létě je tady větší chládek než v ostatních místnostech, většinou zde jsou koupelny, spíže, šatny nebo i ložnice. Stačí zde pouze záclona nebo jemné dekorativní stínění. 

Jižní strana domu bývá nejvíce prosluněná, množství slunečního světla je taky nejpříjemnější celoročně. Zde je vhodná venkovní stínící technika, například venkovní žaluzie nebo horizontální vnitřní žaluzie. Okna orientovaná na východ a na západ jsou pod přímým slunečním světlem pouze půl dne. 

venkovní žaluzie

Východně situované místnosti mají tu výhodu, že ranní mlha přímému slunečnímu svitu částečně zabrání, nemusí se to tedy zde se stínící technikou přehánět. Pokud si ale ráno rádi pospíte, doporučujeme pořídit si vnitřní žaluzie. Okna na západ se perou s prudkým sluncem zejména odpoledne a večer v létě. Tady už se bez stínící techniky neobejdete, doporučujeme kombinovat stříšku na okny s venkovní technikou, ať už s roletami nebo žaluziemi. V létě tak zabráníte přehřátí pokoje, v zimě zase pomocí techniky udržíte teplo v místnosti.

Chat