E-shop společnosti K-system
Nevíte si rady? Potřebujete poradit? Volejte +420 601 333 063

Jak vyčistit vnitřní hliníkové žalúzie

Jak vyčistit vnitřní hliníkové žalúzie

Na životnost vašich žaluzií myslete už při jejich obstarávání. Upřednostněte výrobek ověřené značky, ideálně od výrobce, který je hrdý na kvalitu svého produktu a proto dává do oběhu označený produkt svou známkou a výrobním štítkem. Společnost K-system vyrábí vnitřní žaluzie s hliníkovými lamelami tloušťky 0,21 mm. Na trhu se však vyskytují i žaluzie s tenkými 0,18 mm lamelami, které při čištění lehce podlehnou deformaci. Kvalitní plastové komponenty si zachovávají barevnou stálost a pevnost řadu let. PVC komponenty vyrobené z recyklovaných materiálů nejenže nemají požadovanou pevnost, ale jsou křehčí a nejsou barevně stálé. Společnost K-system od ledna 2023 kromě značení výrobku ochannou známkou K-system začala přibalovat i certifikát Osvědčení o pravosti výrobku. Výrobky K-system jsou jasně identifikovatelné a jsou zárukou dlouholeté životnosti. 

Najoblíbenějším interiérovým stíněním oken jsou vnitřní horizontální žaluzie na okna. Důvodů je hned několik:

- nejlevnější žaluzie na trhu,

- možnost realizace svépomocí,

- lehce udržovatelné,

- v případě potřeby výměny jednoduše nahraditelné.

I přes to, že interierové hliníkové žaluzie jsou pravidelně namáhané z důvodu každodeního používání, nevyžadují extra speciální péči. Vzhledem na horizontálně uložené lamely je potřebné počítat s tím, že se na nich bude usazovat prach a nečistoty. Pokud chcete žaluzie udržovat v čistotě, doporučujeme je zbavovat nečistot pravidelně s umýváním oken.

Nabízíme vám několik osvědčených rad na udržování žaluzií v čistotě.

Co budete potřebovat?

V některém z internetových obchodů bude určitě možné zakoupit speciální čistič na čištění lamel žaluzií. Pamatujte však na to, že lamely žaluzií jsou propojené minimálně jedním párem žebříčků, vodících pásek a fixačních silonů. Z uvedeného důvodu se tento čistič nemusí jevit až tak praktickým zařízením, jelikož tyto "překážky" zabraňují posuvu čistících kartáčů po celé délce lamely. Pokud tedy nemáte trpělivost na opakované nasouvání lamel pro obejití překážky, připravte si utěrku z mikrovlákna, nebo vysavač s nadstavcem na čišténí čalounění. V případě silně znečištěných žaluzií od mastnoty nebo hmyzího trusu budete potřebovat teplou vodu se saponátem a utěrku na vytření do sucha. 

1. Překlopte lamely do zavřené polohy.

2. Lamely žaluzií utírejte suchou utěrkou zvrchu dolů nebo použijte vysavač s nadstavcem na čištení čalounění. Dejte si pozor, aby silný tlak vysavače nepoškodil lamely, nastavte na nejnižší možný sací výkon. 

3. Překlopte lamely žaluzie na opačnou stranu a proces opakujte.

4. Při silném znečištění lamel použijte hadřík navlhčený do teplé vody se saponátem. Po utření žaluzie vytŕete čistou suchou utěrkou a nechejte úplně vysušit. 

5. Pro čištění žaluzií nikdy nepoužívejte abrasivní čistící prostědky ani silný proud vody, či tlak vzduchu. Mohlo by dojít k trvalému poškození žaluzie.

Náš tip

V kuchyni, kde se kumulujú mastné kuchyňské výpary je potřebné předcházet pravidelným odmašťováním lamel mastným usazeninám. Vyhnete se tak pracnému drhnutí usazených nečistot!

Cigaretový kouř není možné dokonale vyčistit. Způsobuje trvalé zabarvení žaluzie.

Setkali jsme se s tím, že někteří zákazníci žaluzii celou namočili do teplé vody se saponátem nebo přidanou sodou bikarbonou. Jako výrobce však tento postup nemůžeme doporučit. Mastnota a prach se navážou na textilní části žaluzie a tak nechceně může dojít k ušpinění a znehodnocení vytahovacích pásek a žebříčků a následně k znefunkčnění žaluzie.no

Protože neexistuje elektronické zařízení, které by dokázalo čistit žaluzie finančně výhodnou cestou a uklízecí služby nepatří k nejlevnějším, doporučujeme zvážit náklady na tyto služby. Vždyť právě proto jsou tyto žaluzie tak ekonomicky výhodné, že tyto služby ztrácí opodstatnění. Někdy je levnější je nahradit novými.

Místo utěrky z mikrovlákna si můžete na ruku natáhnout čistou bavlněnou ponožku. Vaše prsty poslouží stejně dobře jako čistící kartáč. laugh

Životnost žaluzií 

I přes to, že v našem eshopu nabízíme značkové interierové žaluzie, které mají nejdelší životnost na trhu, je potřebné počítat s tím, že nejsou věčné. Když budete ke svým žaluziím přistupovat zodpovědně - udržovat je v čistotě a dodržovat návod na obsluhu a údržbu, odvděčí se vám svojí dlouhou životností, funkcionalitou a hezkým vzhledem. Na základě našich statistik máme zákazníky, kterým vydržely i 16, 18 let, ale máme i takové, kterým vydrželi jen 5 let. Nejčastejší příčinou poškození žaluzií jsou odtrhnuté fixační lanka při umývání oken. Fixační lanka si podle našeho návodu dokážete jednoduše vyměnit sami. Náhradní díly pro interierové žaluzie můžete zakoupit v našem eshopu. Druhou nejčastejší příčinou poškození ovládacího mechanismu je tahání ovládacího řetízku ne podél okna ale směrem k sobě od okna. 

Přejeme vám dlouholetou spokojenost s kvalitními žaluziemi značky K-system.

Chat